اخبار ایران – تیر نیوز


سردیس عباس کیارستمی ساخته شد

Posted in دسته‌بندی نشده by user on the ۴ام مرداد ۱۳۹۵

سردیس عباس کیارستمی ساخته شد

 

رضا حسن‌زاده درباره ساخت سردیس زنده‌یاد عباس کیارستمی گفت: قرار بود در نمایشگاه‌ بین‌المللی سنگ که از ۲۸ تا ۳۱ تیرماه آغاز شده و بنا بوده در کنار نمایشگاه؛ مسابقه حجاری با قلم و چکش و یک ورکشاپ نیز برگزار شود؛ این مجسمه به نمایش درآید که درنهایت تعداد نفرات برای شرکت در این مسابقه به حدنصاب نرسید.

 http://www.mizanonline.ir/files/fa/news/1395/5/4/683401_662.jpg
 
وی افزود: ستاد برگزاری نمایشگاه تصمیم گرفت در کنار برگزاری نمایشگاه؛ پرتره زنده‌یاد کیارستمی به صورت نیم‌تنه ساخته شود و از من خواسته شد این کار را انجام دهم و پس از تکمیل به خانه سینما هدیه کنم.
دیدگاه‌ها برای سردیس عباس کیارستمی ساخته شد بسته هستند

فانی از پرداخت معوقات حق التدریس‌ها تا پایان شهریور ماه خبر داد

Posted in دسته‌بندی نشده by moalemanesherkatie88 on the ۴ام مرداد ۱۳۹۵

فانی از پرداخت معوقات حق التدریس‌ها تا پایان شهریور ماه خبر داد

......

.......

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره پرداخت معوقات فرهنگیان اظهار داشت: طی ارسال چند نامه به سازمان مدیریت از آن سازمان درخواست تخصیص اعتبار برای پرداخت معوقات فرهنگیان را داشتیم تا بتوانیم از شرمندگی همکاران در بیاییم.

وی درباره زمان پرداخت معوقات فرهنگیان ادامه داد: از سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای این مهم اواخر شهریور ماه وعده گرفتم، اما چون تصمیم نهایی با بنده نیست، قول قطعی برای پرداخت این معوقات را نمی‌دهم. 150 میلیارد تومان معوقات سال 93 و 1500 میلیارد تومان معوقات سال 94 است.


فانی در پایان از پرداخت معوقات حق التدریس‌ها تا پایان شهریور ماه خبر داد
دیدگاه‌ها برای فانی از پرداخت معوقات حق التدریس‌ها تا پایان شهریور ماه خبر داد بسته هستند

وضعیت معلمان حق‌التدریسی استان بوشهر در حال پیگیری است

Posted in دسته‌بندی نشده by moalemanesherkatie88 on the ۴ام مرداد ۱۳۹۵

وضعیت معلمان حق‌التدریسی استان بوشهر در حال پیگیری است

به گزارش هشدار نیوز، سید کمال الدین شهریاری صبح دوشنبه در جمع معلمان حق التدریس تنگستان با بیان اینکه برای حل این مشکل از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم ورزید، اظهار داشت: در جلسه‌ای که ماه قبل با معلمان حق‌التدریس استان بوشهر برگزار کردیم نامه این قشر زحمت‌کش در مرکز پیگیری کردیم.

وی افزود: با توجه به اینکه این مشکل در سراسر کشور است از طریق دیگر نمایندگان پیگیر این موضوع هستیم و خوشبختانه نظر اکثر آنها نیز مثبت است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما اگر یک جامعه انقلابی می خواهیم باید توجه به تعلیم، فرهنگ، آموزش و جایگاه معلم در جامعه از مهمترین مسائل این جامعه انقلابی باشد.

معلمان حق التدریس تنگستان نیز در این نشست انتظارات خود را بیان کردند؛ به گفته معلمان تنگستانی، در حال حاضر نزدیک به ۱۶ هزار معلم حق التدریس با کمترین حقوق ممکن در مدارس سطح کشور مشغول به خدمت هستند که انتظار می‌رود تکلیف معلمان حق التدریسی که ۱۰ تا ۱۲ سال خدمت دارند مشخص شود.

دیدگاه‌ها برای وضعیت معلمان حق‌التدریسی استان بوشهر در حال پیگیری است بسته هستند

آغاز جذب هنرآموز در آموزش و پرورش/تمام پذیرفته‌‌شدگان دوره آموزشی می‌بینند

Posted in دسته‌بندی نشده by moalemanesherkatie88 on the ۴ام مرداد ۱۳۹۵

آغاز جذب هنرآموز در آموزش و پرورش/تمام پذیرفته‌‌شدگان دوره آموزشی می‌بینند

مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش از جذب هنرآموز در هنرستان‌ها از طریق آزمون استخدامی هماهنگ خبر داد.

محمد فاضل مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص جذب نیروی انسانی هنرآموز که از طریق آزمون استخدامی هماهنگ اعلام شده گفت: با توجه به نیازی که آموزش و پرورش در جذب دارد تصمیم بر این بود که پذیرش نیروی انسانی با برگزاری آزمون استخدامی این وزارتخانه انجام شود اما به دلیل آن که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هنوز مجوز برای این فرایند را صادر نکرده لذا بخشی از نیاز به نیروی انسانی در هنرستان‌های سیستان و بلوچستان از طریق برگزاری آزمون استخدامی هماهنگ انجام می‌شود. 
 
وی با اشاره به اینکه پذیرش نیرو در آموزش و پرورش قطعا از طریق مراحل قانونی انجام می‌‌شود، اظهار کرد: تأمین نیرو از 2 طریق آزمون استخدامی، دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی انجام شده و هرگز این مسیر حتی در شرایط اضطرار تغییر نمی‌کند. 
 
مدیر کل دفتر وزارتی آموزش و پرورش بیان کرد: اکنون متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی پیش رو در صورت قبولی در فرایند آزمون باید وارد مرحله آموزشی شوند. 
 
فاضل ادامه داد: همانطور که سال گذشته نیز پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی یک سال دوره آموزشی برای ورود به حرفه معلمی گذراندند افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی امسال هم باید این روند را سپری کنند. 
 

وی یادآور شد: اعلام نیاز برای جذب نیرو در این آزمون استخدامی هیچ گونه منافاتی با اظهارات آموزش و پرورش مبنی بر برگزاری آزمون استخدامی نداشته و براساس نیاز سیستان و بلوچستان به جذب نیرو این اقدام اجرا می‌شود.

دیدگاه‌ها برای آغاز جذب هنرآموز در آموزش و پرورش/تمام پذیرفته‌‌شدگان دوره آموزشی می‌بینند بسته هستند

اندرحکایت هدایت تحصیلی اجباری دانش آموزان

Posted in دسته‌بندی نشده by rahpooyesh on the ۴ام مرداد ۱۳۹۵
نوشت افزار مهر:

شاهکار جدید آموزش وپرورش در وارد کردن ضربه وشوک اینبار به دانش آموزان پایه نهم با هدایت تحصیلی اجباری :    

      

آموزش وپرورش با اجرای طرح جدید هدایت تحصیلی مثل همیشه بدون برنامه ریزی دقیق وحساب شده وطرحی دقیقه نودی دانش آموزان پایه نهم را که درصدد انتخاب رشته هستند بدون در نظر گرفتن علاقه واستعداد عملا به اجبار به رشته های غیر دلخواه وهنرستانها سوق میدهد

 این اقدام عجیب وغریب با اعتراضات گسترده ای در سطح شهرهای مختلف همراه بوده اما گویی گوش شنوایی در بین مسئولان وجود ندارد وخانواده های زیادی را به درد سر انداخته است ودانش آموزان بسیار با استعدا د با معدل بسیار بالا ونمرات علوم وریاضی 20از رفتن به رشته هایی نظری محروم شده اندوفقط مدارس فنی حرفه ای یا هنرستان یا اجاز ه ورود به رشته ی ادبیات را دارند

پاسخ شنید نی برخی مدیران ومسئولان :

( برای انتخاب رشته نه علاقه اهمیت دارد ونه معدل وبیشتر بر اساس نیاز سنجی بازار کار در جامعه این طرح ارائه گریده) در این طرح 35 درصد معدل 5درصد علاقه دانش آموزان وبقیه نظر مشاوران در مدارس وآزمونهای تستی مشاورهای که مشاوران از دانش آموز به عمل آورده نقش تعیین کننده داشته حال جای سوال است مشاورانی که خود اظهار میکنند آگاهی چندانی از این طرح نداشته اند وشاید درطول سال چندین ارتباط کوتاه وگذرا با دانش آموز دارند چگونه میتوانند تعیین کننده سرنوشت این نوجوانان باشند این نگاه خطرناک وچنین تفکر غیر مسئولانه ای در هدایت تحصیلی اجباری دانش آموزان پایه نهم که در طول سال تحصیلی با انواع واقسام استرسهای امتحانات نهایی، آزمون تیزهوشان،آزمونهای ورودی مدارس غیر انتفاعی، نمونه دولتی ،هیئت امنایی و..........وچالشهای دیگر روبرو بوده اند این شوک جدید پای بسیار ی از دانش آموزان وخانواده های آنها را به بیمارستانها کشانده است

در این بین بسیاری از دانش آموزانی که با معدل 20 ویا 19به بالا اجازه ورود به رشته های نظری را پیدا نکرده اند وباید یا به فنی حرفه ای ویا هنرستان ویا رشته ادبیات بروند تهدید به ترک تحصیل کرده اندوخانواده هایی که از فرط نگرانی حسابی سر در گم شده اند مادری که فرزندش با معدل 19/86مجبور به رفتن به فنی حرفه ای شده اعلام کرده در صورت عدم رسیدگی خودش را جلوی آموزش وپرورش به آتش خواهد کشید آیا این صحیح است که دانش آموز بالجبار در رشته ای ادامه تحصیل بدهدویا به مدارس فنی حرفه ای برود که هیچ سنخیتی با افکار ،اهداف وآرمانهایش ندارد امیدواریم مسئولان مثل همیشه روی اشتباه خود پافشاری نکنندووموضوع را واقع بینانه بررسی نمایند لطفا جهت جلوگیری از تضییع حق فرزندانمان اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانیم.

دیدگاه‌ها برای اندرحکایت هدایت تحصیلی اجباری دانش آموزان بسته هستند

پاداش ۵/۵میلیاردی هیئت‌مدیره شستا را ببینید!

Posted in دسته‌بندی نشده by rahpooyesh on the ۲ام مرداد ۱۳۹۵
 

 
 
۱۳۹۵/۵/۲ ۱۱:۱۸ |
کد خبر: ۵۲۷۳۹۱
 

 

 
 

۱۲ شرکت داروسازی وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در سه سال دولت یازدهم نزدیک به ۵٫۵ میلیارد تومان پاداش میان هیئت مدیره خود توزیع کردند.

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بر اساس گزارش‌های رسمی،‌ 12 شرکت داروسازی زیرمجموعه شستا شامل دارو پخش، داروسازی اکسیر، داروسازی فارابی، دارو سازی زهراوی، داروسازی ابوریحان، لابراتوارهای رازک، داروسازی کاسپین تأمین، پارس دارو، داروسازی داملران رازک، تولید مواد اولیه دارو پخش،  شیمی دارویی دارو پخش و  شیرین دارو برای سال مالی 1392 بیش از 1٫7 میلیارد تومان، برای سال مالی 1393 بالغ بر 2 میلیارد تومان و برای سال مالی 1394 بیش از 1.6 میلیارد تومان پاداش میان هیئت مدیره خود توزیع کردند.

 

علت کاهش مجموع پاداش هیئت مدیره این شرکت‌ها در سال 1394 اعلام نشدن رقم پاداش هیئت مدیره دو شرکت داروسازی داملران رازک و داروپخش است و یقینا با اضافه شدن پاداش این دو، مجموع پاداش هیئت مدیره 12 شرکت مذکور برای سال 1394 از 2 میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.

 

حق جلسه اعضای هیئت مدیره این شرکت‌ها بین 860 هزار تومان تا یک میلیون و 150 هزار تومان اعلام شده است.

 

 

دیدگاه‌ها برای پاداش ۵/۵میلیاردی هیئت‌مدیره شستا را ببینید! بسته هستند

مهران مدیری بعد از ده سال در گفتگوی زنده تلویزیونی

Posted in دسته‌بندی نشده by user on the ۱ام مرداد ۱۳۹۵

مهران مدیری بعد از ده سال در گفتگوی زنده تلویزیونی

 

مهران مدیری امشب پس از ده سال برای نخستین بار در یک گفتگوی زنده تخصصی در تلویزیون شرکت می‌کند و میهمان هفت خواهد شد.

http://static2.afkarnews.ir/thumbnail/LtpXLgCEuyxM/rDxJk2yoXn9KV7c7C6kDwb8gXQLzm0KVkbz182Z_RjPhaRqCI9JPJbm3dleJbeMqXTYXaWKO8q0wfYWGdiJBEedZbU5YLDeVy5MTpXhwBwpVmKk5Dstp3Q,,/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C.jpg

وی با بهروز افخمی در خصوص کارگردانی و نویسندگی در سینمای کمدی گفتگو خواهد کرد.
پخش نخستین گزارش از پشت صحنه تولید «آباجان» فیلم جدید هاتف علیمردانی از دیگر بخش های برنامه هفت امشب است.
گفتنی است، برنامه سینمایی «هفت» با اجرا و تهیه کنندگی بهروز افخمی هرهفته جمعه شب ها روی آنتن شبکه سه سیما می رود.
دیدگاه‌ها برای مهران مدیری بعد از ده سال در گفتگوی زنده تلویزیونی بسته هستند

قابل توجه همکاران محترم ودیگرکارمندان عزیز

Posted in دسته‌بندی نشده by rahpooyesh on the ۱ام مرداد ۱۳۹۵
نوشت افزار مهر:

نوشت افزار مهر:

🍁کارمندان دولت 🍁توجه 🍁توجه 

 

 

🔷متاسفانه استفاده نابجا از اصلاح حقوق های نجومی در کشور گریبان کارمندان ضعیف را گرفت تا دولت به این وسیله بتواند پیشنهاد تقلیل حقوق بازنشستگی ( تغییر محاسبه حقوق از دو سال به پنج سال) و پاداش پایان خدمت کارمندان دولت ( از یکماه در سال به دهروز در سال) را در برنامه ششم عملیاتی نماید و با گنجاندن این موضوع در برنامه ششم توسعه و کسب رای اعتماد مجلس به اهداف مورد نظر برسد .مثال بازنشسته ای که الان بازنشست شود برابر ۳۰ سال یعنی ۳۰ حقوق پاداش بازنشستگی میگیرد اما طبق قانون جدید ازسال ۹۶ تنها ده حقوق پاداش داده میشود و نه ۳۰ حقوق. نکته جالبتر اینکه پیشنهاد دهندگان این طرح چون هیات علمی دانشگاهها میباشند در پستهای مهم کشور منصوب هستند و اعضا هیات علمی و قضات را از این موضوع مستثنی کرده اند.  

 

🍁از نمایندگان محترم حامی مردم مستضعف تقاضا میشود جلوی این اقدام ناشایست را بگیرند چرا که از 17 سال پیش پاداش بازنشستگی یکماه در سال بوده و حقوق بازنشستگی سالهای متمادی است معدل دوسال اخر است.لذا از آنها میخواهیم اجازه تصویب این طرح داده نشود.

 

 

لذا همکاران محترم ضمن ارسال این پیام در سایر گروهها واطلاع رسانی به سایر فرهنگیان از تصویب این طرح ننگین و تحمیلی که تضعیف کننده قشر کم درآمد فرهنگی و کارمند می باشد جلوگیری کنیم.

دیدگاه‌ها برای قابل توجه همکاران محترم ودیگرکارمندان عزیز بسته هستند

قابل توجه همکاران محترم ودیگرکارمندان عزیز

Posted in دسته‌بندی نشده by rahpooyesh on the ۱ام مرداد ۱۳۹۵
 

🍁کارمندان دولت 🍁توجه 🍁توجه 

 

 

🔷متاسفانه استفاده نابجا از اصلاح حقوق های نجومی در کشور گریبان کارمندان ضعیف را گرفت تا دولت به این وسیله بتواند پیشنهاد تقلیل حقوق بازنشستگی ( تغییر محاسبه حقوق از دو سال به پنج سال) و پاداش پایان خدمت کارمندان دولت ( از یکماه در سال به دهروز در سال) را در برنامه ششم عملیاتی نماید و با گنجاندن این موضوع در برنامه ششم توسعه و کسب رای اعتماد مجلس به اهداف مورد نظر برسد .مثال بازنشسته ای که الان بازنشست شود برابر ۳۰ سال یعنی ۳۰ حقوق پاداش بازنشستگی میگیرد اما طبق قانون جدید ازسال ۹۶ تنها ده حقوق پاداش داده میشود و نه ۳۰ حقوق. نکته جالبتر اینکه پیشنهاد دهندگان این طرح چون هیات علمی دانشگاهها میباشند در پستهای مهم کشور منصوب هستند و اعضا هیات علمی و قضات را از این موضوع مستثنی کرده اند.  

 

🍁از نمایندگان محترم حامی مردم مستضعف تقاضا میشود جلوی این اقدام ناشایست را بگیرند چرا که از 17 سال پیش پاداش بازنشستگی یکماه در سال بوده و حقوق بازنشستگی سالهای متمادی است معدل دوسال اخر است.لذا از آنها میخواهیم اجازه تصویب این طرح داده نشود.

 

 

لذا همکاران محترم ضمن ارسال این پیام در سایر گروهها واطلاع رسانی به سایر فرهنگیان از تصویب این طرح ننگین و تحمیلی که تضعیف کننده قشر کم درآمد فرهنگی و کارمند می باشد جلوگیری کنیم.

دیدگاه‌ها برای قابل توجه همکاران محترم ودیگرکارمندان عزیز بسته هستند

رباط شرف یا رباط آبگینه

Posted in دسته‌بندی نشده by sarika on the ۳۱ام تیر ۱۳۹۵
خبرگزاري ساريكا
رباط شرف یا رباط آبگینه

رباط شرف که به گفته باستان شناسان، از حیث تنوع آجرهای به کار برده شده در آن موزه آجرکاری ایران نام گرفته در 21 خرداد 1321 خورشیدی به شماره 359 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسیده است.
آنچه در پی می آید مبحثی است که از کتاب "سرزمین و مردم مرزدازان و مزداوند- ناحیه تاریخی مزدوران" بر گرفته شده است.
   کاروانسرا یا رباط شرف در ۱۳۶ کیلومتری شرق مشهد به سمت سرخس، 60 كيلومتري جنوب شرقي سرخس و 6 کیلومتری روستای شورلق قرار دارد و در گذشته يكي از مهم ترين منزلگاه هاي راه قديم مرو باستان به نيشابور در جاده ابريشم بوده است. جغرافيا نويسان دوران اسلامي از اين بنا به نام "آبگينه" به عنوان منزلي بين سرخس و مزدوران ياد نمودند. اين مكان در زمره كاخ رباط ها بوده كه با نقشه اي مستطيل شكل به طول 109 متر و عرض 63 متر دربرگيرنده دو حياط وسيع با فضاهاي متعدّد و كامل مي باشد. كاروانسراي مزبور در معماري ايران جايگاه ويژه اي دارد از جمله رعايت دقيق و همه جانبه تناسبات و اصول معماري اصيل ايراني، به كارگيري طرح هاي آجرچيني متنوع و بديع در نماي ايوان ها، طاق ها، گنبدها و... اين بنا را در رديف ارزشمندترين رباط هاي دوره سلجوقي قرار داده است.
       "رباط" که کلمه ای عربی است منحصراً به ساختمان های کنار راه و بیرون از شهر و آبادی اطلاق می شود. همچنین به معنای مهمانخانه و محل اقامت و آسودن نیز به کار رفته است.رباط علاوه بر حوض و آب انبار، دارای اتاق های متعددی است که گرداگرد حیاطی را فراگرفته و مسافران می توانند یک یا چند شبانه روز در آن بیاسایند. به رباط های جامع و بزرگ "کاروانسرا" می گویند خواه در شهر یا خارج آن باشد.کاروانسرا علاوه بر اتاقها  و ایوان، دارای باره بند، اصطبل و انبارنیز است. گاهی در دو سوی سردر رباط یا کاروانسرا برج هایی می ساختند که در مواقع نا امنی مورد استفاده مدافعان و راهداران قرار می گرفته است. البته در معماری ایرانی- اسلامی ما با دسته بندی انواع رباط ها و کاروانسراها مواجه هستیم که از بحث ما خارج است.
     اکنون با توجه به تعاریفی که ازرباط و کاروانسرا به نقل از استاد محمد کریم پیر نیا آوردیم، رباط شرف را می توانیم کاروانسرا بنامیم نه رباط . پس سزاوارتر این است که از این بنای تاریخی با عنوان "کاروانسرای شرف" یاد شود.برخی کاروانسرای شرف را نه یک رباط معمولی که آن را از جمله کاروانسراهای شاهی یا کاخ رباط می دانند.
     کاروانسرای شرف یکی از آثار مهم عصر سلجوقی در مسیر جاده تاریخی ابریشم است.
جاده ابریشم (silk road) که از خان بالیغ در چین شروع و پس از طی مسافتی بیش از ده هزار کیلومتر به انطاکیه در ساحل دریای مدیترانه می رسیده است و یادآور زمانی است که جاده خراسان از رونق تجاری و همچنین امنیت فراوانی برخوردار بوده و در مسیر راه قدیم نیشابور به مرو واقع شده است.این بنا توسط "شرف الدّین طاهر بن سعد بن علی قمی" از رجال برجسته و از سیاستمداران معروف دوره سلجوقی که سالها حاکم مرو بوده ساخته شده است. وی که از اهالی قم بوده، در سال 481 ه.ق با دریافت لقب وجیه الملک جای حاکم مرو وی را – که مردم از او ناراضی بودند- گرفت و چهل سال با روشی پسندیده بر این خطه حکومت کرد. بعداً وی وزیر و پیشکار مخصوص ترکان خاتون مادر سلطان سنجر شد. عنوان کاروانسرای شرف نیز از نام وی اخذ شده است.
     بانی کاروانسرا یا رباط شرف به عنوان حاکمی عادل و مردمدار مورد مدح امیر معزی شاعر معروف نیز قرار گرفته و قصایدی چند در ستایش او سروده است. از جمله این ابیات از یک قصیده وی:
ای ساربان منزل مکن جز در دیار یار من   
                         تا یک زمان زاری کنم بر ربع و اطلال و دمن
... دین محمد را شرف اصل و شریعت را کنف
                          باقی بد و نام سلف راضی از او خلق زمن
"بو طاهر" طاهر نسب نامش سعادت را سبب     
                   پیرایه فضل و ادب سرمایه عقل و فطن
شرف الدین قمی بنا به قولی بانی گنبد کنونی حرم مطهر حضرت رضا (ع) نیز هست اگرچه این قول محل تردید برخی تاریخ پژوهان قرار گرفته است. شرف الدین در حدود سال 520 ه.ق در گذشت و در جوار امام هشتم(ع) مدفون گردید.
اوکینه، آبکینه یا "آبگینه" نام آبادی در مسیر نیشابور به مرو آخرین منزل قبل از سرخس بوده است که نام آن از قرون سوم هجری به بعد درآثار بسیاری از جغرافیدانان و مورخین دوره تمدن اسلامی آمده است. از جمله"ابن خرداد به" در قرن سوم از آن سخن گفته و می نویسد:" ... از نوقان تا مزدوران شش فرسخ، از مزدوران تا آبگینه هشت فرسخ، از آبگینه تا سرخس شش فرسخ...".  دیگران هم از این مسیر و رباط شرف با عنوان "آبگینه" یا الفاظ مشابه یاد کرده اند. قدامه ابن جعفر متوفی  متوفای320 قمری هم در "الخراج و صنعه الکتابه" از آن چنین یاد می کند:" ...من النوقان الی المزدوران العقبه سته فراسخ و من مزدوران العقبه الی اوکینه ثمانیه فراسخ و من اوکینه الی مدینه سرخس سته فراسخ و ...". مقدسی در احسن التقا سیم و حمد الله مستوفی در نزهه القلوب نیز از آن نام برده اند.
       براساس یکی از کتیبه های موجود در رباط شرف یا همان کاروانسرای آبگینه، تاریخ احداث بنا مربوط به 549 ه.ق و در دوران سلطان سنجر است لکن ایران شناس معروف فرانسوی آندره گدار، با دلایل متعددی، سال انجام ساخت بنا را 508 ه.ق دانسته و بر این باور است که این بنا در سال 548 و در حمله غزها آسیب فراوان دیده و آنگاه در سال 549 ه.ق مرمت شده است که با توجه به سال فوت بانی آن شرف الدین قمی به سال 520، قول آندره گدار در تاسیس بنا قابل قبول می نماید.
     اگر چه کهن ترین متون جغرافیای اسلامی از این رباط با عنوان آبگینه یا رباط آبگینه نام برده اند لکن بعد ها نام آن به  رباط شرف تغییر کرده است.
در برخی از متون تاریخی در یک منزلی سرخس از رباط انگره یا رباط آبگیره نام برده شده که امیر نوح ابن احمد سامانی از خالصه اموال خویش بنا کرده است. تغییر نام رباط آبگینه به رباط شرف توسط آندره گدار (André Godard) معمار و باستان شناس فرانسوی صورت گرفته است.
باید خاطر نشان کنیم که در برخی متون تاریخی در یک منزلی سرخس از "رباط انگره" یا "آبگیره" نام برده شده که امیر نوح بن نصر بن احمد سامانی از خالصه مال خویش بنا کرده است. تغییر نام رباط آبگینه به رباط شرف توسط آندره گدار صورت گرفته است. در هر حال این نقطه تنها توقفگاهی است که درطول قرون سوم تا هشتم هجری با وجود تغییر منازل بین راه سرخس تا نیشابورتغییر نکرده و این خود نشانه اهمیت آن در این دوره طولانی بوده است. telegram.me/sarakhsgram

دیدگاه‌ها برای رباط شرف یا رباط آبگینه بسته هستند
Next Page »